niedziela, 26 marca 2017

Skosńooka TV


Jak pisałam w ostatnim poście czasu na czytanie brak.
Więc oglądam sobie różności. I są to różności bardzo różne, ale dzięki moim koleżankom wsiąkłam w dramy i oglądam je namiętnie.
I nie, nie chodzi o to, że jest to dramat (chociaż bywa), melancholia wygląda z każdego konta, a wszystko jest szare i głowa boli od zastanawiania się 'co autor miał na myśli'. Śpieszę  z wyjaśnieniami.

Drama to potoczna nazwa południowo koreańskiego serialu. W hangulu wygląda to tak 한국드라마  ale wątpię, żeby dużo wam to mówiło... Seriale te są zazwyczaj jedno sezonowe, 12-24 odc i mamy jedną spójną całość bez potrzeby tworzenia tasiemców. Dramy są przeróżne więc każdy znajdzie coś dla siebie. Od historycznych (사극) przez fantasy, horror, komedie do romansu. Na początku możecie być zdziwieni sposobem ich kręcenia. Dość popularne są efekty dźwiękowe jak w kreskówkach czy dodawanie rysunków, dlatego też pierwsze odcinki polecam obejrzeć z kimś, żebyście mogli się pośmiać, a później razem dzielić smutki że to już koniec...
Dlaczego tak wciąga?
Cóż, jest to coś zupełnie innego niż nasze czy amerykańskie seriale. Jak już wspominałam - inny sposób kręcenia, ale też zupełnie inna kultura, zwyczaje, sposób bycia. To wszystko sprawia że dramy wciągają, a my chcemy wiedzieć i widzieć więcej i więcej. Dużą rolę odgrywa też muzyka, która często jest pisana właśnie do tej jednej dramy. I tu też ważna rzecz - proszę, nie dyskryminujcie piosenek jeśli nie znacie tekstu. Tyczy to się całego muzycznego świata. Taki krótki przerywnik, wróćmy do obrazków.
Gdzie oglądać? 
Moja ulubiona stronka to Drama Queen. Mają dużą bazę seriali, nie tylko koreańskich, szybko i dobrze tłumaczą poświęcając na to swój czas. No i oglądamy za free.
Jeśli ktoś mniej cierpliwy i zna angielski to wtedy zapraszam na viki.com. Tylko że tu bywa i tak, że dostępnych jest kilka pierwszych odcinków, a później należy wykupić konto premium. Niektórzy korzystają też ze strony Drama Online PL, ale mnie ta stronka jakoś nie specjalnie lubi...
Co oglądać?
Czekałam na ten moment posta! Nie widziałam jeszcze zbyt wielu dram, ale oto moje propozycje dla początkujących. Opisy pochodzą ze strony dramaqueen.pl

1.  Liar Game
Kilka uczestników programu bierze udział w grze o grubą kasę. W grze, do której trafil podstępem. Nagrodę zdobędzie uczestnik, który oszuka swojego przeciwnika. W grze bierze udział oszust, Cha Woo-Jin, i naiwna studentka, Nam Da-Jung.

Drama trochę kryminalna, trochę thriller. Pokazuje co ludzie są w stanie zrobić dla pieniędzy. Świetnie dobrana obsada, fabuła, no i postacie - zwłaszcza prowadzący program - stworzone są po mistrzowsku. Może tylko Nam Da-Jung na początku denerwuje swoją naiwnością, ale pozostali bohaterowie szybko nadrabiają. I ma tylko 12odc więc szybko się z nią uporacie.

2. Moonlight Drawn by Clouds
 Historia osadzona w XIX-wiecznym Joseon, za czasów panowania Króla Sunjo. Hong Ra On zarabia na życie udzielając mężczyznom porad miłosnych. Nikt jednak nie wie, że tak naprawdę jest ona kobietą. Przez splot niezwykłych zdarzeń dziewczyna trafia na służbę do pałacu przebrana za eunucha, gdzie zaprzyjaźnia się z następcą tronu, księciem Hyomyeongiem i sławnym poetą Kim Sat Gat, z którymi zostaje uwikłana w trójkąt miłosny.

UWAGA - przez tą dramę moja mama zakochała się w Korei i już się ze mnie nie naśmiewa, że oglądam "skośnookie seriale''. A powiem wam, że nie jest łatwo ją zachwycić. Preferuje klimaty "Nad Niemnem" ale to Nad Niemnem na pewno nie jest.
Kocham i fabułę (historyczna, komedia i romans w jednym) i obsadę i muzykę. Jeden z głównych aktorów jest też członkiem pewnego zespołu i to on w głównej mierze przyczynił się do powstania ścieżki dźwiękowej.

3. Uncontrollably fond
Gdy Shin Joon Young i Noh Eul byli młodsi, zostali rozdzieleni i pozostały im tylko złamane serca. Jednak los chciał tak, że spotykają się ponownie, będąc dorosłymi ludźmi. Shin Joon Young jest teraz wielką gwiazdą i piosenkarzem. Mężczyzna jest inteligentny i bardzo atrakcyjny. Z kolei Noh Eul zajmuje się produkowaniem filmów dokumentalnych. Kobieta ponad sprawiedliwość ceni sobie pieniądze i całuje się z tymi, którzy mają większą władzę niż ona.

Opis może wydawać się dziwny, ale nie bójcie się, to tylko tak brzmi. Najcudowniejsza współczesna drama jaką przyszło mi oglądać. Wyciskacz łez... I ścieżka dźwiękowa robi swoje. Z reguły w dramach wykorzystywane są tylko koreańskie piosenki, jednak w tej znajdziecie też kilka od anglojęzycznych muzyków. Nie ma co dużo mówić, klimat jest. Klikać i oglądać

4. Strong Woman Do Bong Soon
Do Bong Soon urodziła się z siłą, której nie powstydziłby się nawet Herkules. Jeśli dotknie czegoś gwałtownie, rzecz rozpadnie się. Jednakże Bong Soon ma jedną słabość, In Gook Du’a – policjanta i jej przyjaciela z dzieciństwa. Dziewczyna jest w nim od dawna zakochana, ale Gook Du woli eleganckie i kobiece dziewczyny. Mimo to Bong Soon nie poddaje się i próbuje zdobyć serce przyjaciela. Właśnie wtedy spotyka na swojej drodze bogatego, przystojnego, ale i rozpieszczonego Ahn Min Hyuka, który to jest prezesem firmy produkującej gry komputerowe. Dzięki swojej sile Bong Soon zostaje jego ochroniarzem. Szybko okazuje się, że tych dwoje ludzi ma zupełnie odmienne spojrzenie na świat. O dziwo, pierwsze lody zostają szybko przełamane, a ich relacja staje się bardziej zażyła. Co wyniknie z tego miłosnego trójkąta?

Przy tej dramie płaczę prawie na każdym odcinku. Płaczę ze śmiechu. Gra aktorska jest na najwyższym poziomie, fabuła bawi i zaskakuje. Ale żeby nie było tak kolorowo, to że Gook Du'a jest policjantem coś znaczy prawda? Pojawia się tu ciekawy wątek kryminalny i przyznam, że jak na jednej scenie nie mogę złapać oddechu ze śmiechu, tak w kolejnej chowam się pod kołdrą... Tą dramę polecała ostatnio także Pyra w Korei więc oglądajcie, bo Pyra wie co mówi!

Zanim zaczniecie hejtować bezpodstawnie dramy, obejrzyjcie chociaż odcinek. Wiadomo, nie wszyscy muszą lubić to samo. Ale zapewniam was - skoro zdobywają one popularność na całym świecie, to musi coś znaczyć. I macie rekomendacje mojej mamy - to się rozumie samo przez się! Dajcie znać czy coś was zaciekawiło. Następny post postaram się zrobić o anglojęzycznych serialach, żeby każdy miał w czym wybierać.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza